پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت تپه | انتشار : سجاد پاك‌گهر، 1394-09-09  ، 14:25:51

 

معرفي مركز مطالعات پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه

ساختمان موزه آثار تاريخي چغازنبيل و هفت‌تپه: كاوش‌هاي محوطه تاريخي هفت‌تپه از سال 1344 به سرپرستي دكتر عزت‌الله نگهبان آغاز شد. پس از گذشت 5 سال از شروع حفاري‌ و بدست آمدن يافته‌هاي ارزشمند باستان‌شناسي،‌ لزوم ايجاد يك موزه بمنظور نمايش آثار باستاني مكشوفه و رابطه آن با محل كشف احساس گرديد. به همین منظورهيئت حفاري با همكاري شركت ملي نفت ايران، وزارت فرهنگ و هنر، سازمان برنامه، استانداري خوزستان و طرح نيشكر هفت­تپه در سال 1349 ساخت موزه را آغاز و در بهار 1352موفق به تأسیس آن جهت نمايش آثار مكشوفه در جوار محوطه باستانی گرديدند. موزه آثار تاريخي چغازنبيل و هفت­تپه با الهام از سبك خاص معماري ايلامي محوطه‌هاي هفت­تپه و چغازنبيل، بويژه از نظر طاق‌هاي هلالي ساخته شد. از سال 1359 و همزمان با آغاز جنگ تحميلي،‌ فعاليت‌ موزه متوقف شد. با آغاز بكار مجدد فعاليت موزه در سال 1377 تحت عنوان مركز مطالعات پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه،‌ ساماندهي سالن‌هاي موزه و راه‌اندازي بخش‌هاي مورد نياز ديگر صورت گرفت. در حال حاضر ساختمان موزه داراي بخش‌هاي زير مي‌باشد.

سالن‌هاي نمايش:

  • سالن ارائه نتايج تحقيقات: اين سالن محل نمایش پوسترهای مطالعاتی در زمینه‌های مختلف پژوهشی مرتبط با محوطه‌هاي تاريخي چغازنبيل و هفت‌تپه و بعنوان اولين سالن ورودي موزه مي‌باشد. بر اين اساس بازديد كننده مي‌تواند با كسب آگاهي از نتايج تحقيقات اخير در زمينه‌هاي تخصصيي باستان‌شناسي،‌ حفاظت و مرمت، معماري، ‌مواد و مصالح،‌ محيط شناسي،‌ مردم شناسي و ... اطلاعات مورد نياز خود را جهت ورود به سالن نمايش آثار بدست آورد.

  • سالن‌هاي نمايش آثار تاريخي: اين بخش داراي دو سالن، نُه ويترين نمايش، تعدادي اشياء تاريخي به نمايش گذاشته شده بر روي سكوها و پنج ماكت از محوطه‌هاي چغازنبيل و هفت‌تپه مي‌باشد. اشياء به نماشي گذاشته شده اين سالن‌ها شامل كتيبه‌هاي گلي و آجري، پیکرک‌ها، اشیاء مفرغی، اشياء شیشه‌ای، انواع ظروف، گور خمره‌ها و تابوتها، مجسمه شیر عقاب و اشیاء سنگی میباشد. لازم به ذكر است كه اشياء موزه بر اساس دوره‌هاي تاريخي از هزاره پنجم ق. م آغاز شده و تا دوره هاي اشكاني ساساني ادامه مي‌يابد. در طول ساليان گذشته با توجه به انجام كاوش‌هاي جديد و به دست آمدن يافته‌هاي باستان‌شناسي، برخي آثار موجود در ويترين‌ها بصورت دوره‌اي به نمايش در مي‌آيد. هم اکنون این موزه روزانه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

  

مخزن اشياء: با توجه به وجود آثار مكشوفه فراوان در كاوشهاي منطقه و لزوم حفظ، ‌نگهداري و آرشيو مناسب اين آثار، بخش مخزن اشياء‌ موزه هفت تپه راه اندازي شد. علاوه بر اين وجود اشياء‌ و داده‌هاي مطالعاتي ارزشمند از دوره ايلام بخصوص دوره ايلام ميانه در اين بخش را مي‌توان پشتوانه و افقي روشن در راه اندازي مركز ايلام شناسي دانست.

كتابخانه و مركز اسناد: با توجه به اساس شكل‌گيري پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه به عنوان مركز مطالعات پژوهشي و مراجعه محققان جهت پژوهش در رشته‌هاي باستان‌شناسي، حفاظت و مرمت،‌ معماري،‌ مردم‌شناسي،‌ زمين‌شناسي،‌ جانورشناسي و... و نيز وجود حجم بسيار زياد نتايج و گزارشات حفاري،‌ كتابخانه و مركز اسناد اين مركز راه اندازي شده است.

آزمايشگاه مواد و مصالح: در راستاي شناخت مواد مصالح كهن و توليد مصالح بهينه مرمتي بخش آزمايشگاه مواد و مصالح پايگاه راه اندازي شد. اين بخش علاوه بر برآوردهسازي نياز هاي پايگاه، همكاري هاي فراواني با ديگر مراكز ميراث فرهنگي در سراسر كشور و همچنين نيازهاي دانشجويان رشته مرمت دارد.

كارگاه مرمت: با توجه به كثرت اشياء حاصله از حفاري‌هاي انجام شده در محوطه‌هاي باستاني منطقه و نياز به انجام اقدامات حفاظت و مرمت، بخش كارگاه مرمت پايگاه راه اندازي شد. اين بخش علاوه بر مرمت اشياء سايتهاي تاريخي چغازنبيل و هفت تپه، همكاري فراواني در مرمت اشياء محوطه‌هاي ديگر كه به اين پايگاه انتقال داده شده را داشته است.

بخش رايانه پايگاه: با توجه به وجود حجم زياد اطلاعات و گزارشات در اين پايگاه كه روزانه در حال افزايش است؛‌ بخش رايانه با بخش‌هاي تخصصي پايگاه مانند مرمت آثار، معماري و مستندنگاري، باستان‌شناسي، مطالعات طبيعي و زمين‌شناسي و غيره در ارتباط بوده و اطلاعات علمي ـ پژوهشي آنان را پس از دسته‌بندي وارد بانک‌هاي اطلاعاتي مي‌كنند.