پايگاه ميراث جهاني چغازنبيل و هفت‌تپه | عظيمه گلستان‌نژاد ، 1395-07-17 ، 10:00:00


 

پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه به مناسبت روز جهاني و هفته کودک برنامه‌هایی با موضوع گردشگری، صلح و کودک برگزار نمود.

برنامه اول با موضوع گردشگری و کودک در تاریخ 6 مهر ماه 1395 (روز گردشگری) در موزه آثار تاريخي چغازنبيل و هفت‌تپه با حضور 20 نفر از دانش‌آموزان دختر و پسر مقطع پنجم ابتدایی از دبستان صفا واقع در شهرستان شوش، بخش هفت‌تپه، کوی ایلام برگزار شد. طی این برنامه توضیحاتی درباره گردشگری، گردشگر، تقسیم گروههای گردشگری از حیث موضوع (تاریخی، مذهبی و طبیعی)، فواید گردشگری، بوجود آمدن صنعت توریسم و اقدامات بخش دولتی و خصوصی در این زمینه توسط کارشناس پایگاه ارائه گردید. سپس پاورپوینت (Power Point) مکان‌های تاریخی، مذهبی و طبیعی شاخص کشور و استان خوزستان با توضیحات لازم برای کودکان به نمایش گذاشته شد. در پایان از دانش آموزان خواسته شد از مکان‌هایی که مسافرت یا بازدید کرده بودند، نقاشی کنند و با یک جمله نظر خود را در مورد آن مکان بیان نمایند.

برنامه دوم با موضوع کودک و صلح در تاریخ 10 مهر ماه 1395 در مدرسه پسرانه پاسداران اسلام با حضور 40 نفر از دانش آموزان مقطع پنجم ابتدایی واقع در شهرستان شوش، بخش هفت‌تپه، کوی بازار برگزار شد. طی این برنامه نیز کارشناس پایگاه توضیحاتی درباره جنگ، صلح، ارتباط صلح با زندگی کودکان و آینده آنها، چگونگی برقراری صلح در زندگی کودکان و آموزش‌هایی که کودکان باید از طریق مربیان و معلمان آموزش ببینند تا در آینده جامعه‌ای واجد صلح و آرامش داشته باشند، ارائه گردید. سپس از دانش‌آموزان خواسته شد تا نظرات خود را در مورد صلح بنویسند. در پایان با بيان داستان زندگی "ساداکو ساساکی" دختر بچه ژاپنی که در جنگ جهانی دوم به دلیل بمباران اتمی دچار بیماری سرطان شده بود، "پرنده درنای سفید" نماد صلح جهانی همراه با بادکنک سبز به بچه‌ها هدیه داده شد.